Netaş Tiyatro Topluluğu, 2008-2009

Yazan

:

Nikolay V. Gogol
Çeviren 

:

Melih Cevdet Anday, Erol Güney
Yöneten

:

Ozan Erbak
Dekor, Kostum

:

Asuman Akcan, Hatice Arı
Işık-Müzik

:

Ramazan Ginkaya, Ozan Erbak
Afiş Tasarım

:

Görkem Göknar

OYUNCULAR

AgafyaThinovna

:

Asuman AKCAN
Anuchkin / NikanorIvanovich

:

Sevim DEMİR
ArinaPanteleymonovna

:

Hatice ARI
Dunyashka

:

Neslihan GÜVEN
FyoklaIvanovna

:

Ceyda Gülen AKYILDIZ
Kochkaryov / IlyaFomich

:

Görkem GÖKNAR
Omelet / IvanPavlovich

:

Ömer Ocak
Podkolyolsin / IvanKuzmich

:

Cem ABATLEVİ
Starikov

:

Ramazan GİNKAYA
Stepan

:

Yasemin YAVUZ
Zhevakin / BaltazarBaltazarovich

:

Taylan YAYLAGÜL

OYUN HAKKINDA

Rusça’da bu konuda yazılmış herhangi bir makale olmadığı için, Gogol’ün, önce ‘Nişanlılar’ adını verdigi oyunun adını neden ‘Bir Evlenme’ olarak değiştirdiği bilinmemektedir. Ancak orijinal adıyla ‘TheMarriage’, buradaki ‘The’ tanımlığı oyunda geçen özel evlilik hikayesini mi konu almaktadır yoksa genel anlamda evlilik kavramının içeriğini mi baz almaktadır’ sorusunu da beraberinde getirdiği için, yazarın bu ad değişikliğiyle oyunun akışını sorgulayıcı bir biçime nasıl soktuğunun bir göstergesidir.

Türkçe çevirisiyle ‘Bir Evlenme’, ‘evlenme’ kavramını içinde barındıran ancak bu kavramın kendi içinde barındırdığı ‘evlenme!’ çelişkisini ve bu çelişkini getirdiği sorgulamayı da konu alan bir oyuna dönüştürülmüştür. Bu çelişkiye, toplumdaki farklı sınıfları temsil eden damat adaylarının, olaylar karşısındaki farklı bakış açıları ve sergiledikleri farklı tutumlar da karışınca, ‘evlilik’ kavramı gerçek toplumsal kimliğine bürünmüştür.

Ozan Erbak tarafından yönetilen ve NortelNetaş Tiyatro Grubu tarafından sahnelenen ‘Bir Evlenme’de ilginç bir çöpçatanlık hikayesine tanık olacaksınız.

Kararsız Damat adayı Patkolyosin ve evde kalmaktan korkan Agafya’nın derdine çöpçatan Fekla yetişir. Diğer damat adayları Anuçkin, Omlet, Jevakin, Starikov; kızın halası Arina, damadın can dostu Koçkarev ve uşaklar Dunyaşka ile Stepan’ ın da işin içine girmesiyle olaylar iyice karmaşıklaşır. Ne mi olur? …